Türkiye’de hâlâ çok yeni olan bir sektöre yatırım yapmak istiyorsunuz. Önceliğiniz mevcut tesisinize veya size ait bir alana macera parkuru ile değer katmak veya yeni bir sahada gelir elde etmek olabilir. Öte yandan, hedeflenen, kamu kuruşları tarafından tamamen sosyal fayda amaçlı bir yatırım da olabilir.

Extreme Works hem üretici, hem işletmeci kimliğiyle, uzun yıllara dayanan bir macera parkı tecrübesine sahiptir. Bu tecrübeyi, başarıyla gerçekleştirdiğimiz projelere yansıtırken, sizlere de macera parkı yatırımcılığında danışmanlık sunmak; macera parkınızın üretiminde, kurulumunda ve işletme süreçlerinde her türlü desteği sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz.

Extreme Works olarak yatırımcıların ihtiyaç duyabileceği bazı önemli konuları bir araya getirdik. Sektördeki tecrübelerimizi sizlerle paylaşacağımız yazılarımızda, macera parkı yatırımınıza ilişkin çeşitli sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Macera parklarına ilişkin resmî izinler, ruhsatlandırma ve işletme süreçleri, yurt içinde ve yurt dışında macera parkı sektörü, macera parkı yatırımında doğru üreticinin rolü, kaza olasılıkları ve riskler, macera parkı işletmecilerinin sorumlulukları ve potansiyel yanlışları, bunlardan yalnıza birkaçı.

Sektörün büyümesine ve olası olumsuz sonuçların önüne geçilmesine katkıda bulunmak için çalışırken, alana ilgi duyan herkesin yatırım ve operasyon süreçlerine dair bilgi alabileceği bir zemin sunmayı amaçladık.

Eksiksiz bir macerapark yatırımı yapmayı hedefliyor ve daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, aklınıza gelebilecek her türlü soru için bizimle iletişime geçebilir ve Extreme Works ayrıcalıklarını keşfedebilirsiniz.    İhtiyaçlarınızı öğrenmek ve neler yapabileceğimizi birlikte görmekten mutluluk duyarız.

Macera Parkı Hataları

Macera Parkı Kamu İhalelerindeki Teknik Şartname Hataları ve Kullanılamayan Tesisler

“Macera Parkı Çöplüğü” başlıklı yazımızda da değinmiş olduğumuz gibi, Türkiye kısa bir süre içerisinde macera parkı çöplüğüne dönüşme riski ile karşı karşıyadır. Plansız bir şekilde, yanlış projelendirmeler ve teknik şartnamelerle kamu talebi üzerine ortaya konan macera parkurları ise bu durumun en büyük sebebidir.
Fileli Macera Parkı Nedir?

İşletmeci Sorumlulukları ve Yapılan Hatalar

Dünya genelinde macera parkları, zipline parkurları ve benzeri aktivite alanlarında meydana gelen kazalar incelendiğinde, sorunun büyük oranda yetkin olmayan firma veya şahısların ihmallerinden ve hatalarından kaynaklı olduğu görülmekte.
Survivor Parkuru Kurulumu Nedir?

Kaza Olasılıkları – Riskler ve Tehlikeler

Konu macera alanları olduğunda, kazalar hiç şüphesiz yatırımcıdan işletmeciye, üreticiden son kullanıcıya kadar herkesin en büyük korkusu. “Riskli mi?", “Tehlikeli mi?” Bu sorular yatırımcı ve kullanıcılar tarafından en çok sorulan soruların başında geliyor.
Ağ Parkuru Kullanıcıları

Macera Parkı Çöplüğü

Macera parkınızın yapımı veya diğer yüksek aktivite alanlarınızın yerleşimi tamamlandı. Peki, bunların güvenliğinden nasıl emin olacaksınız?
Extreme Works Kurulum

Macera Parkı Kurulum ve İşletme Danışmanlığı

Macera parkurlarının gitgide artan popülerliği ile paralel olarak; son yıllarda imalatçı, montajcı, danışman ve dolayısıyla işletme sayıları da hızla artış göstermiştir. Yatırımcılar için birkaç açıdan avantajlı hale gelen bu durum, oldukça ciddi riskleri de beraberinde getirmektedir.
Macera Parkını kullanan çocuklar

Macera Parkı – Zipline Satın Alma ve Ortaklık Modelleri

Zipline veya macera parkı ürünlerine sahip olabilmek için bazı alternatif modeller mevcuttur.
Macera parkı Zipline

Macera Parkı ve Zipline Sigortası

Hem kurulum ve garanti, hem de işletme süreçleri boyunca macera parkları ve zipline tesisleri sigorta poliçeleri aracılığıyla teminat altına alınabilmektedir.
Renkli Tırmanma Duvarı

Macera Parkı ve Zipline Periyodik Muayene, Bakım ve Onarımlar

Macera parkları ve zipline tesisleri içinde bulabilecek her ürün için belirlenmiş olan bir standart veya test metodu mevcuttur.
Macera Parkı ve Zipline Projeleri

Macera Parkı ve Zipline Proje, Ürün ve Fikir İntihali

Profesyonel rekabetin, güçlü rakiplerin ve resmi bir kurum tarafından düzenlenen piyasanın var olmadığı sektörlerde kopyalanan ve izinsiz kullanılan projeler, markalar, ürünler ve fikirler ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Macera parkları sektörü de, ne yazık ki, benzer olumsuzlukla karşı karşıyadır.
Eğlenceli Tırmanma duvarı

Resmi İzinler, Gerekli Evraklar ve Ruhsatlandırma Süreçleri

Macera parklarının ve macera park ürünlerinin, Türkiye’de halen çok yeni olduğu söylenebilir. Bu sebeple ruhsat ve izin süreçleri, kamu kurumlarında ve idarelerde yasal alt yapının oturmamasından ötürü zaman zaman karışık bir hal alabilmektedir.
Macera Parkları Denetimi

Macera Parkları Sektörel Bilgi Kirliliği

Hedefledikleri macera parklarının yapımına ilişkin olarak farklı firmalarla görüşen yatırımcıların, yöneticilerin, kamu kurumlarının veya temsilcilerin; sıklıkla yanlış ve hatta aldatıcı bilgilendirmeye maruz kaldığını görüyoruz.
Macera Parkının Uyarı Levhaları

Uyarı Levhaları, Kamera ve Güvenlik Sözleşmeleri

Macera parkı, Zipline ve benzeri eğlence alanlarında kullanılması gereken uyarı levhaları üretici firma tarafından belirlenerek, iş tesliminde işletmeciye rapor halinde sunulmadır.
Macera Parkı ve Zipline Kurulumu

Macera Parkı – Zipline Kurulumu ve Yatırımın Geri Dönüş Süresi

Macera parkı (ip parkuru), zipline, dev salıncak, survivor parkuru gibi macera parkurlarının yatırım bedelleri, kullanıcı kapasiteleri ve dolayısıyla yatırımın geri dönüş süreleri (ROI) farklı olsa da eğlence sektörü içerisindeki en kârlı yatırımlardandır.
Macera Parkı Satış Sonrası Hizmetler

Satış Sonrası Hizmetler

Macera parkınızı/ürününüzü eksiksiz bir şekilde teslim aldınız ve işletme dönemi de başladı. Şimdilik her şey yolunda gidiyor. Peki bundan sonra sizi nasıl bir süreç bekliyor?
Macera Parkları Denetim Süreci

Projelendirme, Anlaşma ve Sonrasındaki Süreçler

Macera parkı, ip parkuru, ağ parkuru, dev salıncak, tırmanma duvarı, zipline, survivor parkuru ve insan sapanı gibi yatırımları gerçekleştirmek üzere tarafımıza ulaşmanızın ardından, birlikte hangi aşamaları takip edeceğiz?
Macera Parkı Güvenlik Ekipmanı

Güvenlik Ekipmanları Seçimi

Bir macera parkının en mühim unsuru; yaşam hatları ve dolayısıyla kullanılan güvenlik ekipmanlarıdır. Doğru yaşam hattı modeli belirlendikten sonra; bu yaşam hattı modeline, parkur planına, hedef kitleye ve bütçeye en uygun güvenlik ekipmanlarının seçilmesi gerekmektedir.
Doğa Macera Parkı

Doğa Dostu Macera Parkları ve Rekreasyon Kazancı

Ne yazık ki, son yıllarda dünyanın en popüler açık alan rekreasyon faaliyetlerinin başında gelen macera parkı ve zipline, Türkiye’de işlevini tam olarak yerine getirememektedir.
Survivor Parkuru Kullanıcıları

Macera Parkları Standartları ve Bağımsız Denetim Süreci

Macera parkınızın yapımı veya diğer yüksek aktivite alanlarınızın yerleşimi tamamlandı. Peki, bunların güvenliğinden nasıl emin olacaksınız?
Macera Parkı Kullanımı

Doğru Üreticiyi Nasıl Seçerim?

Bir macera parkı yatırımı yapmak istiyorsunuz ve araştırmalara başladınız. Belki bazı görüşmeler de yapıyorsunuz. Peki, karar verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Örneğin, doğru üreticiyi nasıl bulacaksınız?
İp Parkuru Kullanımı

Dünyada ve Türkiye’de Macera Parkları

Yüksek ip parkurları 1900’lü yılların başından itibaren, Fransa ve İngiltere tarafından, askeri birliklerin eğitilmesi amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Başlangıçta bu ülkelerin Dünya Savaşlarına gönderdiği nitelikli askerlerin eğitim programı kapsamında olan ip parkurlarının, savaşın ardından sivil eğitim ve eğlence alanına sıçramasıyla, parkur kültürü yayılması hız kazanmıştır.
Zipline'da Kilo Sınırı

Zipline Nedir? Nasıl Kurulur?

Zipline tek hat olarak kurulabileceği gibi, gidiş - geliş ya da yan yana parelel hatlar şeklinde de kurulabilir.