İp Parkuru Kullanımı

Doğa Dostu Macera Parkları ve Rekreasyon Kazancı

Macera parkı başlığı altında yapılan kimi işleri, Extreme Works olarak şaşkınlıkla izliyoruz. Galvanizli (parlak gri) çelik yığınları arasına halat gerilerek asılmış ahşaplara, adrenalin parkı, macera parkuru, heyecan parkı, extrem park, macera park gibi isimler takıldığını görüyoruz. Yine benzer bir şekilde, inşaat iskelesine benzer dev salıncaklar, Zipline ve serbest atlayış kuleleri ile, Türkiye’nin ilki, en uzunu, en büyüğü olduğu öne sürülerek övünülmesi karşısında hayrete düşüyoruz.

Estetik ve mimari kaygılardan tamamen uzak olan bu ucubeler, çoğunlukla belediyelere, nadiren de özel müteşebbislere sunuluyor. Ana fikir çocukların eğlenmeleri, öğrenmeleri, tematik bir deneyim yaşamaları ve hayal dünyalarını genişletmeleri iken, gelinen noktada tanımlanamaz, doğa ile uyumsuz ve güvenilirlikten uzak tesislerin sayısının günden güne arttığını görüyoruz.

Spor fakültelerindeki branşlardan biri olmanın yanı sıra, macera parkı sektöründe de sıklıkla kullanılan bir terim mevcut: Rekreasyon. Rekreasyon ne anlama geliyor? Bu bölümlerde okumakta olanların dahi bir kısmının, bu terimin ne olduğuna dair bir fikri  maalesef yok. Gelin bu kelimenin kökenine birlikte bir göz atalım: re-creation. Bu haliyle biraz daha anlam kazandığını düşündüğümüz rekreasyon kavramını,  yeniden yaratma, yenileme, yenilenme, tazelenme gibi karşılıklarıyla ele alabiliriz. Ne yazık ki, son yıllarda dünyanın en popüler açık alan rekreasyon faaliyetlerinin başında gelen macera parkı ve zipline, sözünü ettiğimiz nedenlerden dolayı, Türkiyede bu işlevini tam olarak yerine getirememekte.

İnsanlar şehrin yorgunluğundan, karmaşasından, göz zevkini bozan çarpık yapılardan uzaklaşarak eğlenmek, dinlenmek ve yenilenmek adına, biraz nefes alabilmek için bu alanlara geliyorlar. Ve karşılarına işin ruhuna tamamen aykırı, müteahhit işi macera parkurları çıkıyor…

Bu durumu üzüntüyle karşılıyor, ve gerçek bir macera parkının hem fikrini hem de ruhunu en başarılı şekilde yansıtacak projelere imza atarken, hiçbir detayın atlanmadığı, adeta “macera parkı nasıl olmalı” dersi niteliğinde işlere imza atıyoruz.

Uzman mühendislerin ve mimarların bir araya geldiği Extreme Works tasarım ekibi ile, daima doğru malzemeleri kullanarak, doğa dostu projelerimizi, güvenlikten asla ödün vermeden hayata geçiriyoruz.