Macera Parkı Kurulumu Nasıl Yapılır?

Macera Parkı Kurulum ve İşletme Danışmanlığı

Macera parkurlarının gitgide artan popülerliği ile paralel olarak; son yıllarda imalatçı, montajcı, danışman ve dolayısıyla işletme sayıları da hızla artış göstermiştir.

Yatırımcılar için birkaç açıdan avantajlı hale gelen bu durum, oldukça ciddi riskleri de beraberinde getirmektedir. Fiyat yanılsaması; bu tehlikelerden en büyüğüdür. Macera Parkı, İp Parkuru, Ağ Parkuru, Dev Salıncak, Tırmanma Duvarı, Zipline, Survivor Parkuru ve İnsan Sapanı gibi oyunlar için gerekli yatırım miktarını yüksek bulan kimi yatırımcılar; çareyi “danışman” sıfatı ile hizmet veren, sabit bir ofis ve üretim için alan bulamamış bir montaj personeli ile ilerlemekte arıyorlar. Söz konusu danışmanlar herhangi bir finansman yükü altına girmeksizin; iş gücü, makine, malzeme, ekipman, montaj gibi konularda, yatırımcı için bir bedel karşılığında hizmet veriyor. Buraya kadar kulağa kötü gelmeyen bu yöntemin asıl sorunu,  sahip oldukları teknik bilginin ve doğru ürün bilgisinin eksikliğinden dolayı, bu danışmanların en ucuz olanı arayarak yatırımcıyı mutlu etmeye çalışmaları ve göz kararıyla ortaya bir şeyler çıkarıyor olmalarıdır. Hem malzeme tedariğinin, hem de işçilik süreçlerinin en düşük maliyetlerle tamamlandığı macera parkları için ise, asıl maceranın bu noktadan sonra başladığı söylenebilir. İşletme başlangıcıyla birlikte gelen bakım ve servis sorunları, danışmanın ortadan kaybolması, ulaşılabilecek bir montaj personelinin bulunmaması, birbirini takip eden hasarlar ve sorunlar, hatta kazalar…

Bu model takip edilerek kurulmuş ve şu an tamamen kullanılamaz halde olan onlarca park mevcuttur. Ve  bunlar ne yazık ki kimse tarafından da sahiplenilmemektedir.

Bu sebeple macera parklarının yapımında; projelendirme, imalat ve kurulum aşamaları için danışmanlık hizmetine başvurulmalıdır.

İşletmecilik dönemi; danışmanlık alınabilecek tek dönemidir.

Gerçek bir işletme tecrübesine sahip üretici, yatırımcıyı işletme döneminde de desteklemeli ve macera parkının eksikleriyle ilgilenmelidir.

Macera parkı işletmeciliği tecrübesinden yola çıkarak, Extreme Works; kurumsal kimlik yaratım sürecinden, personel kıyafetlerine, giriş kontrol sistemlerinden, personel takip otomasyonlarına, ruhsatlandırma evraklarından, vergilendirme konularına kadar, bir işletmenin ihtiyaç duyabileceği hemen her konuda müşterilerine titizlikle destek vermektedir.