Macera Parkı Oyunları Nelerdir?

Macera Parkı – Zipline Satın Alma ve Ortaklık Modelleri

Macera parkına veya macera parkı ürünlerine sahip olabilmek için bazı alternatif modeller mevcuttur:

  1. Satın Alma
  2. Yap-İşlet (ve Devret)
  3. Yatırım ve İşletme Ortaklığı

En çok tercih edilen seçenek doğrudan satın alma olsa da, yatırım büyüklüğüne ve tarafların beklentilerine göre diğer seçenekler de değerlendirilebilir.

Yap-İşlet (ve Devret):

Marka değerini yükseltmek ve korumak, potansiyel müşteri sayısını ve mevcut müşterilerin memnuniyet düzeyini artırmak gibi amaçlarla; bazı tesislerin alanlarını herhangi bir ücret talep etmeksizin macera parkı yatırımcılarına tahsis etmek için, işletme standartları ve maddi olmayan karşılıklar üzerinden yapılan anlaşmalardır.

İşletme dönemi sonunda tesisin devri veya kaldırılması esasları, söz konusu anlaşmaların süresi ve yapılacak yatırımın içeriğine göre belirlenmektedir.

Mobil (taşınabilir) ürünler söz konusu olduğunda ürün, işletme dönemi sonunda yatırım ve işletme sahibi olan tarafta kalabilir. Fakat taşınabilir olmayan sabit ürünlerde, süre sonunda devir şartları baştan belirlenmelidir.

Yatırım ve İşletme Ortaklığı:

Yatırımcılar tarafından, planlanan macera alanının yatırım büyüklüğü ve işletme kolaylığı göz önünde bulundurularak, imalatçı firma ile yapılan ortaklık anlaşmasıdır.

Bu modelde; belirlenen doğrudan satış fiyatı üzerinden iskonto yapılarak, işletme dönemindeki ciro–kâr paylaşım esasları tespit edilir. Modelin kimi dezavantaj ve zorlukları bulunuyor olsa da; yatırımcının  işletme, bakım ve yeni ürün eklemeleri konularında profesyonel bir ortağa sahip olması gibi önemli avantajları da mevcuttur.