Macera Parkı Teknik Şartname Hataları

Macera Parkı Kamu İhalelerindeki Teknik Şartname Hataları ve Kullanılamayan Tesisler

“Macera Parkı Çöplüğü” başlıklı yazımızda da değinmiş olduğumuz gibi, Türkiye kısa bir süre içerisinde macera parkı çöplüğüne dönüşme riski ile karşı karşıyadır. Plansız bir şekilde, yanlış projelendirmeler ve teknik şartnamelerle kamu talebi üzerine ortaya konan macera parkurları ise bu durumun en büyük sebebidir.

Tamamına yakını fonksiyonellikten ve estetik kaygılardan uzak, işletmesi zor hatta kimi zaman imkansız olan bu parklar; büyük yatırımlar ile büyük alanlara kurulmuş olsalar dahi, düşük kapasiteli olmanın yanısıra işletme planından da yoksundurlar.

Peki, bu hatalar nelerdir ve bunlardan kaçınmak için ne yapmak gerekir?

Öncelikle ihale dosyasını hazırlayan kişi ve birimler, kendilerine sunulan macera parkı teknik şartname detaylarını farklı firmalardan teyit etmelidir.

Bir teknik şartnamede macera parkında kullanılacak halatın kopma yükü yerine içerisinde bulunan tel sayısı gibi güvenliği etkilemeyen detaylara yer verilmesi ve bunun numunesi istenirken, parkın kaç kişi tarafından işletileceğine ve hangi işletim yönetim sisteminin kullanılacağına değinilmemesi, bu şartnamenin ve dolayısıyla bu şartnameyi idareye öneren firmanın hatalı olduğunu gösterir.

Şeffaf emprenye yapılabileceği ifade edilerek, hiçbir işlemden geçirilmeden sahaya getirilen ahşapları kontrol etmek güç olacağından ve bunun gerçekte bir karşılığı olmadığından dolayı; “şeffaf emprenye” kavramının macera parkı teknik şartnamelerinden çıkarılması gereklidir.

2 veya daha fazla katlı macera parklarının teknik şartnamelerinde, katlarda çalışacak personel sayısı belirlenmemiş ve satın alımı gerçekleştirecek tarafa bu konuda açıklama yapılmamış, daha da önemlisi dosyada katlara çıkış ve tahliye planına yer verilmemiş ise; bu teknik şartname ile yapılacak macera park verimsizlik dolayısıyla kapanmaya mahkumdur.

Macera parkı ihalelerinde bu ve bunlar gibi onlarca teknik şartname hataları ile karşılaşıyoruz. Extreme Works olarak belediyeler başta olmak üzere kamu kurumları için hazırladığımız proje ve teknik şartname önerilerimize, kendi macera parkuru işletmelerimizde gösterdiğimiz hassasiyetle yaklaşarak; prestijli, estetik, kârlı ve eksiksiz alanlar oluşturabilmek için üstün çaba harcıyoruz.