Macera Parkı Uyarı Levhaları nelerdir?

Uyarı Levhaları, Kamera ve Güvenlik Sözleşmeleri

Macera parkı, Zipline ve benzeri eğlence alanlarında kullanılması gereken uyarı levhaları üretici firma tarafından belirlenerek, iş tesliminde işletmeciye rapor halinde sunulmadır.

Macera parkına özel olarak üretici tarafından hazırlanan uyarı levhalarının yanı sıra; işletmenin uzman bir İSG firması tarafından analiz edilmesi zorunlu olup; alan için en uygun uyarı levhaları ve işaretleri yerleştirilmelidir.

Kullanıcıların ve izleyicilerin güvenliği için yerleştirilmesi gereken tabelalara ek olarak, macera parkına giriş yapmadan önce, her kullanıcı, tesis kurallarının yer aldığı kullanım sözleşmesini okumalı ve bu kurallara uygun davranacağını kabul ettiğine dair bir form imzalamalıdır. Bu evrakları 18 yaş altı kullanıcılar adına velilerinin imzalaması gerekmektedir. Dolayısıyla 18 yaşından küçük olanlar, velileri yanlarında olmadığı takdirde  parkı kullanmamalıdır.

Türkiye ve Avrupa hukukunun yanı sıra, EN 15567-1 macera parkları standardı incelendiğinde, macera parklarına katılım öncesinde herhangi bir form doldurmanın zorunlu olmadığı görülmektedir. Fakat bununla birlikte, tesis kurallarının ve katılımcı özelliklerinin belirtilmesi adına en uygun aşama burasıdır. Bu sözleşmeler “Bana bir şey olması durumunda macera parkuru işletmesinin bir sorumluluğu yoktur.” gibi maddeler içermeyip, “Vücudumda herhangi bir dikiş yoktur.”, “Spor yasağım yoktur.”, “Fiziksel engelim yoktur.” gibi beyanlardan meydana gelmektedir.

Kullanım sözleşmelerinin okunması ve imzalanmasının ardından, mümkünse sesli kamera kayıtlarının yapıldığı alanda, macera parkı kullanım eğitimi verilmelidir. Söz konusu eğitime ilişkin tüm detaylar, macera parkı kurucu firma tarafından hazırlanmalıdır.

Extreme Works; teslimini gerçekleştirdiği macera parkı, Zipline, dev salıncak, tırmanma duvarı gibi eğlence alanlarının veya bileşenlerinin tamamı için, özel uyarı levhalarının metinlerini hazırlamanın yanında, gerekli risk analizlerini yapar ve eğitim içeriklerini belirler. Bu sayede işletmecinin, rahat ve başarılı bir operasyon süreci geçirmesi sağlanır.