Macera Parkları Denetimi

Macera Parkları Sektörel Bilgi Kirliliği

Bu yazıda, müşteri ziyaretlerimiz esnasında farkına vardığımız, endişe verici bir durumdan söz etmek istiyoruz.

Hedefledikleri macera parklarının yapımına ilişkin olarak farklı firmalarla görüşen yatırımcıların, yöneticilerin, kamu kurumlarının veya temsilcilerin; sıklıkla yanlış ve hatta aldatıcı bilgilendirmeye maruz kaldığını görüyoruz. Görüşülen firmanın gerek art niyetli olarak, gerekse bilgisizlikten kaynaklı bir şekilde satın alma kararını verecek kişileri aldattığını, yanlış karar vermeye ittiğini, ve hatta kimi zaman yatırımdan vazgeçirdiğini üzülerek gözlemliyoruz.

Birkaç başlıkta toplamak gerekirse, bilgi kirliliğine yol açan bazı mühim konuları şöyle sıralayabiliriz:

  1. ERCA denetimi diye bir şey yoktur. Almanya merkezli ERCA (European Ropes Course Association), yani Avrupa İp Parkurları Derneği, yalnızca birlikte çalıştığı ve dönem dönem değiştirdiği denetçi üyeleri bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. Macera parkları, iş tesliminde ISO 17020 belgeli ve EN 15567-1 standardından akredite bağımsız bir muayene kuruluşu tarafından denetlenir. Bu kuruluş ERCA gibi bir derneğin üyesi de olabilir.

  2. Türkiye’nin ilk, tek, en büyük ve en uzun gibi ifadeleriyle pazarlanan ürünlerin birçoğu başarısızdır. Söz konusu ürünlerle ilgili dikkat edilmesi gereken nokta, Türkiye’de ilgi görmediğinden mi ilk ve tek, yoksa o büyüklükte yapılması verimli olmadığından mı en büyük olduklarıdır.

  3. Türkiye’de hiçbir ürünün; bilgi, kurulum hakkı ve yıllık bakım yetkisi tek bir firmaya ya da kişiye ait değildir. Dünya çapında son derece popüler olan macera sektöründe, yurt içinde erişilmeyenler yurtdışından temin edilebilmektedir.

  4. Bir firmanın referansları arasında çalışanlarının veya yetkililerinin daha önce montajında ya da ekibinde görev aldığı tesisler yer almamalıdır. Fotoğrafları ve videoları kullanılarak referans gösterilen macera parkları, yatırımcılar tarafından sorgulanmalı ve haklarında detay bir incelenme yapılmalıdır.

Uzman Extreme Works ekipleri; ip parkuru, macera parkı, ağ parkuru, tırmanma duvarı, dev salıncak, insan sapanı, survivor parkuru gibi tüm macera parkurlarına dair doğru, tutarlı ve faydalı bilgilendirmeleri müşterilerine titizlikle sağlamaktadır.