halat-kayma

Zipline Nedir? Nasıl Kurulur?

Zipline, kullanıcıların emniyet kemeri ve makara aracılığıyla iki nokta arasındaki kot farkından yararlanarak bir noktadan diğer noktaya çelik halatlar üzerinden kaydığı aktivite alanlarıdır. Zip line kullanılırken herhangi bir motor, akü ve elektrik kullanılmaz.

Uzun veya kısa fark etmeksizin önemli hesaplar gerektiren zipline parkurları hatalı proje veya kurulumdan bir süre sonra çok büyük kaza riskleri taşıyabilir.

Doğru zipline kurulumu için uygulama alanının uzunluğu, zemin formu ve tipi incelenmelidir. İstenen hıza ve mevcut arazi kotlarına uygun olarak başlangıç ve bitiş noktalarına kule ve platform projeleri hazırlanmalıdır.

Zipline üzerinde oluşacak yük ve kullanıcının maksimum hızına uygun olarak çelik halat belirlenmelidir. Zipline çelik halatı belirlenirken halatın çapı, tel yapısı, kopma yükü, kompozisyonu, çekirdek özellikleri, dış tellerinin kalınlığı, yağ oranı, halatı oluşturan her bir telin mukavemet sınıfı ve korozyon karşıtı kaplamanın özellikleri bir arada düşünülmelidir.

Her iklim, uzunluk, hız ve makara için farklı zipline çelik halat tipleri mevcuttur. Extreme Works olarak standart çelik halatların yanısıra farklı özelliklere sahip alanlar için özel kompozisyon, kopma yükü ve kaplama özelliklerine sahip çelik halatlar ürettirmekteyiz.

Zipline hatlarında diğer bir önemli konu makara seçimidir. Hatta en uygun zipline makarası seçilmezse çelik halat çok hızlı deforme olur, kullanıcıların hızları ayarlanamaz, frenleme sisteminde sorunlar yaşanır ve sonunda zip line olması gerkenden daha erken yıpranır.

Zipline tek hat olarak kurulabileceği gibi, gidiş – geliş ya da yan yana parelel hatlar şeklinde de kurulabilir.

Zipline hatları macera parkları içerisine kurulabildiği gibi, tek başına bir etkinlik alanı olarak da projelendirilebilmektedir. Uçmaya en yakın duygulardan birisi olması dolayısıyla popülerliği hızla artan zip line hem kurulumu hem de işletmesi için önemli hesaplara ihtiyaç duymaktadır. Extreme Works olarak size en uygun zipline çözümünü en güvenli bir biçimde sunuyoruz.

Zipline parkurları ağaçlar arasında veya çelik-ahşap kuleler arasında kurulabilir. Ağaçlar üzerine kurulabilecek zip line hatları ağaçların cinsi, yaşı, toprak durumu, zemin eğimi gibi bazı doğal özelliklere bağlı olarak belirli bir uzunluğu kadar çıkabilmektedir. Fakat yük ve titreşimin yüksek olduğu uzun zip line hatları için özellikle çelik yapılar kurulmalıdır.

Macera parklarında ip parkurlarının son oyunu olarak genellikle zipline seçilmektedir. Bu sayede hem yüksek parkurdan zemine inişler ve tahliye sağlanmakta hem de kullanıcılar parkuru bitirirken ek keyifli akttivite olan zip line ile ödüllendirilmektedir.

Bunun haricinde ayrı aktivite alanları olarak kurulan zipline tesislerinde rüzgar, yağmur, yıldırım tehlikeleri, zemin durumu gibi birçok veri gözden geçirilerek temelden çeliğe, halattan frenleme sistemlerine kadar detaylı projelendirilmeler yapılmalıdır.
Extreme Works olarak hem yurtiçi hem de yurtdışında gerçekleştirdiğimiz tüm zip line kurulumlarında statik hesap, proje ve raporları eksiksiz olarak hazırlamaktayız.

Zipline Frenleme Sistemi:

Hem istenen hızın yüksek olması hem kullanıcılar arasındaki kilo farkları hem de rüzgar etkisi ile kullanıcılar bitiş noktasına kendiliğinden duramayacağı biz hızda ulaşabilir. Bu durumda farklı zipline frenleme modelleri kullanılabilir.

Bunlardan en güvenlisi ZipStop otomatik manyetik frenleme cihazıdır. Farklı hızlara göre farklı modelleri bulunan Zip Stop doğru montaj ve periyodik bakım ile uzun süre kullanılabilir güvenli bir zipline frenleme cihazıdır. Zipstop’a ek olarak yedek frenleme aparatı kullanılmalıdır. Extreme Works olarak hızlı hatlarda en uygun frenleme sistemlerini kurarak kullanıcıların güvenle eğlenmesinin yanısıra işletmenin de hızlı ve kolay yapılmasını sağlıyoruz.

Zipline Ekipmanları:

Zip line ekipmanları arasında en önemlisi makaradır. Zipline makarasına ek olarak asgari ihtiyaç olarak emniyet kemeri, kask ve ara bağlantı ipleri (lanyard) sayılabilir. Bunların haricinde aksiyon kamerası da zipline parkurlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kimler Zipline Kullanabilir?

Zip line parkurları genellikle 5 yaş üzeri kullanıcılara uygun olarak tasarlanmaktadır. Hattın hızı ve emniyet kemerlerinin sınırları da göz önünde bulundurduğumuzda zipline kullanıcılarının genel olarak 5 yaşın üzerinde ve 120 kilogram ağırlığın altında olması beklenmektedir. Bu genel sınırlar dışında talep edilen zipline hatları için özel projeler geliştirilebilmektedir.

Zipline Kurulum Maliyeti Ne Kadardır?

Zipline kurulum maliyeti istenen uzunluk, hız, kurulacak yerin özellikleri, ormanlık alan olup olmaması gibi bir çok özelliğe bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca kullanılacak kişisel güvenlik ekipmanlarının ve makaraların markası ve adeti de maliyeti dolayısıyla fiyatı belirleyen önemli bir unsurdur. Zip line fiyatlandırmasında alana özel olarak çalışılmakta olup sizin için en uygun proje ve maliyeti belirleyebilmemiz için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Zipline Nerelerde Kurulabilir?

 • Özel Organizasyonlar (Doğum Günü)
 • Alışveriş Merkezleri İç ve Dış Alanları
 • Oteller
 • Ormanlık Alanlar
 • Mesire Yerleri
 • Milli Parklar
 • Kamp Alanları
 • Okul Bahçeleri ve Spor Salonları
 • Belediye Parkları
 • Kreşler – Anaokulları
 • Festivaller
 • Tema Parklar
 • Aile Eğlence Merkezleri (FEC)
 • Kanyonlar
 • Irmak – Şelale ve Akarsu Üzeri